Guzik mundurowy WP 1917. Fot. P. Jakubiak
Guzik mundurowy WP 1917. Fot. P. Jakubiak
Piotr Jakubiak Piotr Jakubiak
240
BLOG

Wojsko Polskie

Piotr Jakubiak Piotr Jakubiak Historia Obserwuj temat Obserwuj notkę 0

Kwiecień 1917 roku był czasem oficjalnych narodzin Wojska Polskiego ( lub raczej jego odrodzenia w XX wieku). Nazwa Wojska Polskiego była już wcześniej używana w roku 1914, w pierwszych tygodniach wojny, przez strzelców Piłsudskiego, ale nie była oficjalnie uznanana przez żadną ze stron walczących. Przez następne dwa lata pozostała tylko w wewnętrznym użyciu w I Brygadzie Legionów. Dopiero po ogłoszeniu niepodległości Królestwa Polskiego 5 listopada 1916 i decyzji tworzenia Wojska Polskiego przez Niemców wróciła nadzieja na uznanie Legionów za Wojsko Polskie, przynajmniej przez państwa centralne. 10 kwietnia 1917  cesarz Austro-Węgier przekazał oficjalnie Polski Korpus Posiłkowy (Legiony) powstającemu Wojsku Polskiemu.
Nazwa Polska Siła Zbrojna lub Polskie Siły Zbrojne była wówczas używana jako synonim nazwy Wojsko Polskie (nawet w odniesieniu do wojska polskiego w Rosji). Niemieckie tłumaczenie tej nazwy było używane złośliwie przez przeciwników tworzenia Wojska Polskiego po stronie państw centralnych. Szczególnie nienawistnie i konsekwentnie było używane przez komunistów po II wojnie światowej.
W kwietniu  1917 wprowadzono też oficjalnie nowy mundur polski koloru szarozielonego w odróżnieniu od legionowego szaroniebieskiego. Wydano regulamin mundurowy, który  obowiązywał również po odmowie przysięgi przez I i III Brygadę w lipcu 1917 roku, kiedy WP zostało znów podzielone na dwie formacje. W obu tych  formacjach polskich, pozostających ciągle po stronie państw centralnych, tj. Polskiej Siły Zbrojnej w Królestwie Polskim  i Polskiego Korpusu Posiłkowego (II Brygada Legionów) w Galicji, żołnierze polscy nosili ten sam mundur i te same odznaki, świadcząc w ten sposób o jedności Wojska Polskiego.
 Ten regulamin pozostał też bez zmian po listopadzie  1918. Dlatego mylne wydaje się wyobrażenie, że dywizje "legionowe" jeszcze w roku 1920 używały szarego munduru legionowego. Przemundurowanie w szarozielony mundur polowy zaczęło się już w Baranowiczach w roku 1916.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura